Poprzednia wersja

Usługi Opiekuńcze i Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze

Usługi Opiekuńcze i Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze

Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Usługi świadczone są przez firmy, organizacje pozarządowe, z którymi Ośrodek zawarł stosowne umowy. Zakres ustalony jest indywidualnie dla każdego podopiecznego, zgodnie z jego stanem zdrowia, w oparciu o zaświadczenie lekarskie.

Dokładne zasady odpłatności określa uchwała Rady Miasta Tychy nr 0150/XL/948/10 z dnia 25 marca 2010r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Domy Pomocy Społecznej

Domy Pomocy Społecznej 

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Zasady finansowania

Pobyt w DPS finansowany jest przez osobę skierowaną, jednak nie więcej niż 70% uzyskanego dochodu. W pozostałych kosztach pobytu uczestniczą: rodzina oraz gmina gdy środki pensjonariusza i jego rodziny nie wystarczają na zabezpieczenie wszystkich kosztów. Dokładne zasady ustalania odpłatności określają artykuły od 60 do 64 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015r. poz. 163).

W przypadku kiedy odpłatność mieszkańca nie pokrywa pełnego kosztu pobytu do ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej członka rodziny zobowiązani są: małżonek oraz krewni w linii prostej tj. dzieci i wnuki (zstępni) przed rodzicami i dziadkami (wstępnymi). Wysokość ponoszonych opłat ustalana jest wspólnie z pracownikiem socjalnym i uzależniona jest od dochodu osoby/rodziny.

Domy pomocy społecznej w zależności od tego dla kogo są przeznaczone dzielą się na następujące typy domów dla:

Dom Pomocy Społecznej w Tychach

W Tychach funkcjonuje 1 Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony jest dla 54 osób w podeszłym wieku (dla kobiet i mężczyzn). Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca od 1 marca 2016r. wynosi 3 250,46 zł.

Dom Pomocy Społecznej św. Anna
ul. Kopernika 6
tel. 32 328 25 25 (26)
fax. 32 328 25 25
e-mail:

Mieszkania Chronione

Mieszkania Chronione

Mieszkanie chronione przeznaczone jest dla osób starszych i niepełnosprawnych, zapewnia mieszkańcom warunki do samodzielnego funkcjonowania w środowisku w integracji ze społecznością lokalną. Mieszkanie chronione przeznaczone jest dla osób starszych, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez placówke całodobowej opieki.
Odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym wynosi 40% wartości dochodu uzyskiwanego przez mieszkańca ustalonego na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Wysokość odpłatności określa Uchwała Rady Miasta Tychy nr II/144/15 z dnia 28 maja 2015r. w sprawie zasad odpłatności za korzystanie z Mieszkań Chronionych dla Osób Starszych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak załatwić sprawę

Jak załatwić sprawę

Całość postępowania w zakresie przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz skierowania do domów pomocy społecznej prowadzone jest przez pracownika socjalnego w punkcie terenowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Wniosek o udzielenie pomocy może zostać złożony osobiście przez osobę zainteresowaną, drogą pocztową bądź przez inne osoby i instytucje w imieniu osoby zainteresowanej we właściwym punkcie terenowym lub w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Budowlanych 59 (pokój nr 105).
Pomoc przyznawana jest na podstawie wywiadu środowiskowego, wktórym pracownik socjalny opisuje całość sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, mieszkaniowej i dochodowej osoby zainteresowanej.
Dokumentami potwierdzającymi sytuację życiową są między innymi odcinki renty/emerytury lub inne dokumenty określające wysokość dochodu rodziny, rachunki potwierdzające regulowanie opłat mieszkaniowych, wypisy ze szpitala, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy itp.