Dział Pomocy Środowiskowej
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. Z 2024r., poz. 1283) Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do świadczeń mają:
-
- osoby samotnie gospodarujące, których dochód nie przekracza kwoty 776,- zł, tj. kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej
-
- osoby w rodzinie, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 600,- zł, tj. kryterium dochodowe na osobę w rodzinie, przy jednoczesnym występowaniu co najmniej jednego wymienionego poniżej powodu:
1) ubóstwa;
2) sieroctwa;
3) bezdomności;
4) bezrobocia;
5) niepełnosprawności;
6) długotrwałej lub ciężkiej choroby;
7) przemocy w rodzinie;
7a) potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
8) potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
9) bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
10) trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 przesłanki obligatoryjnego udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
11) trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
12) alkoholizmu lub narkomanii;
13) zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
14) klęski żywiołowej lub ekologicznej.
RODZAJE ŚWIADCZEŃ:
POMOC PIENIĘŻNA:
- zasiłek stały
- zasiłek okresowy
- zasiłek celowy
- zasiłek celowy specjalny – jeżeli dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego – przyznawany tylko na częściowe pokrycie kosztów leczenia i zakup opału.
POMOC NIEPIENIĘŻNA:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne
- posiłki
- prawo do świadczeń zdrowotnych
- praca socjalna
POMOC ŻYWNOŚCIOWA:
Realizujemy wieloletni program rządowy „Posiłek w szkole i w domu” dla osób/rodzin, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego. W ramach programu przyznajemy pomoc w formie pokrycia kosztów posiłków dla dzieci, młodzieży i osób starszych oraz świadczenia pieniężne na zakup posiłku lub żywności.
- Udzielamy wsparcia w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021 – 2027 (FEAD) Współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym - Podprogram 2023
dla osób/rodzin, których dochód nie przekracza odpowiednio 200% kryterium dochodowego. Program jest realizowany przy współpracy z organizacją pozarządową.W każdym roku uruchamiany jest Podprogram – skierowania osobom/rodzinom przekazują pracownicy socjalni.
Podanie o pomoc można składać bezpośrednio u pracownika socjalnego, za pośrednictwem poczty, lub w Informacji Ośrodka (pokój nr 119) Tychy, ul. Budowlanych 59. Po przyjęciu wniosku o pomoc właściwy pracownik socjalny przeprowadzi rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania w celu ustalenia aktualnej sytuacji rodzinnej, majątkowej, zdrowotnej i dochodowej. Po zebraniu całości dokumentów i ustaleniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej zostanie wydana decyzja administracyjna przyznająca pomoc, termin załatwienia sprawy – do 30 dni od złożenia podania.