Formy wsparcia
Poradnictwo socjalne
To jedno lub kilka spotkań mających na celu ustalenie obszaru, kierunku i formy pomocy. W trakcie tych spotkań przeprowadzaa jest analiza sytuacji rodziny, aby na tej podstawie wspólnie ustalić, na czym polega problem i jak można sobie z nim poradzić. Jest to pierwszy etap w udzielanej osobie/rodzinie pomocy.
Wsparcie asystenta rodziny
To bezpośrednia pomoc w rozwiązywaniu trudności życia codziennego, związanego zwłaszcza z opieką i wychowaniem dzieci, również w zakresie realizacji zadań wynikajacych z ustawy "Za Życiem".
Współpraca z asystentem odbywa się za zgodą rodziny i przy aktywnym jej udziale. Pierwszy kontakt asystenta z rodziną następuje w obecności pracownika socjalnego. Asystent prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Wspólnie z rodziną ustala plan pomocy oraz rodzaj i kolejność podejmowanych działań. Przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości mogła samodzielnie pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.
Grupowe formy wsparcia
Zespół ds. Asysty Rodzinnej prowadzi rekrutację do grupowych form pomocy w tym do grup wsparcia dla osób doświadczających trudności opiekuńczo- wychowawczych oraz warsztatów podnoszących umiejetności rodzicielskie.